ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Katowice rozpoczęły nabór wniosków o dotacje z RPO do ekoinwestycji mieszkańców
05.05.2021r. 19:32

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Katowicki magistrat rozpoczął w środę nabór wniosków o dotacje do wymian węglowych źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych. Dotacje przewidują pokrycie do 100 proc. kosztów netto nowego systemu grzewczego. Realizacja wniosków planowana jest od I kw. 2022 r. do końca kwietnia 2023 r.

Jak wynika ze środowej informacji miasta, katowicki program pozwala na wymianę starego węglowego źródła ciepła (do 3 klasy włącznie) na jeden z systemów niskoemisyjnych: pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne, kocioł gazowy lub kocioł na biomasę.

Równolegle do zmiany źródła ciepła można wnioskować o dofinansowanie do montażu systemu fotowoltaicznego, kolektorów słonecznych, wykonania lub modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, a także wykonania przyłącza ciepłowniczego oraz budowy albo przebudowy istniejącego przyłącza gazu lub energii elektrycznej.

Wnioski o dotacje można składać od środy do 4 czerwca br. wyłącznie w formie papierowej, osobiście w Miejskim Centrum Energii, przy ul. Młyńskiej lub listownie na adres Biura Zarządzania Energią Urzędu Miasta Katowice. Miasto zastrzega, że liczba wymian w ramach projektu będzie ograniczona, a o możliwości uzyskania dofinansowania decydowała będzie kolejność zgłoszeń.

W informacjach na stronie Miejskiego Centrum Energii katowiccy samorządowcy wskazują, że projekt "Poprawa jakości powietrza w Katowicach poprzez wymianę systemów grzewczych opalanych węglem w budynkach jednorodzinnych" jest planowany do realizacji w ramach konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Zgodnie z informacjami ze strony o funduszach europejskich Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego obecnie, do końca czerwca br., trwa nabór wniosków miast w tym konkursie, przy czym mogą w nim uczestniczyć: Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Godów, Katowice, Knurów, Myszków, Pszczyna, Rybnik, Sosnowiec, Tarnowskie Góry, Tychy, Wodzisław Śląski, Zabrze, Żory oraz Żywiec.
Podobny nabór wniosków mieszkańców pod kątem środków z tego źródła, kierowanych na dotacje do wymiany starych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych, prowadzi już samorząd Rybnika. Zgodnie z informacjami tamtejszych samorządowców, ich projekt dotacji przewidziany był pierwotnie do realizacji w 2019 r., co pozwoliłoby mu się wpisać w terminy wynikające z uchwały antysmogowej woj. śląskiego.

Dotąd jednak koordynujący RPO zarząd woj. śląskiego nie zdecydował o rozstrzygnięciu w tym zakresie, a zgodnie z informacjami przekazanymi rybnickim samorządowcom przez urząd marszałkowski procedura rozstrzygnięcia naboru, ujmującego m.in. ten projekt, nastąpi w grudniu br.

Oznacza to, że umowy miasta z mieszkańcami będą mogły być podpisywane najwcześniej w I kw. 2022 r. W związku z tym dofinansowanie kierowane będzie do mieszkańców, którzy planują wymianę źródła ciepła w 2022 r., względnie wiosną 2023 r. Zgodnie z wprowadzoną w 2017 r. regionalną uchwałą antysmogową do końca 2021 r. w całym woj. śląskim należy zlikwidować niespełniające norm piece używane powyżej 10 lat.

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE