ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Żaryn: ukończenie Nord Stream 2 pozwoli Rosji na dalszą destabilizację Ukrainy
06.05.2021r. 15:35

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Ukończenie Nord Stream 2, którego trasa ma omijać Ukrainę, pozwoli Rosji na dalszą destabilizację Ukrainy i podjęcia wobec niej agresywniejszych działań - pisze w czwartek rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn w artykule na stronie Stopfake.org.

W tekście zamieszczonym na stronie ukraińskiego serwisu zajmującego się weryfikacją faktów Żaryn wyjaśnia, jak niedawny wzrost presji militarnej na Ukrainę i intensywna działalność propagandowa ze strony Kremla mogą być związane z gazociągiem Nord Stream 2.

Od początku kwietnia br. rosyjskie media zintensyfikowały rozpowszechnianie narracji antyukraińskiej i antyzachodniej, a rosyjska propaganda oskarża Kijów o eskalację wojny w Donbasie, a nawet umyślne łamanie prawa i umów międzynarodowych - pisze polski urzędnik.

"Kreml zamierza zmylić opinię publiczną co do charakteru swoich działań i dlatego stosuje sprawdzoną metodę przedstawiania ich jako bezpośredniej odpowiedzi na zachodnią agresję, którą oczywiście sam wymyślił" - twierdzi Żaryn.

Jednocześnie Moskwa rozmieściła w kwietniu ok. 100 tys. żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą i przerzuciła samoloty bojowe na okupowany Krym oraz okręty wojenne na Morze Czarne. Następnie wycofała swoje siły, utrzymując, że były to ćwiczenia. Zdaniem Żaryna mamy tutaj do czynienia z wojną psychologiczną.

"Ostatnie wydarzenia można rozumieć jako pokaz siły Moskwy lub prowokację na dużą skalę. A może Kreml testuje Kijów i Zachód przed szerszą operacją wojskową przeciwko Ukrainie. Tak czy inaczej, jedno jest pewne - Kreml wykorzystuje to, czego używa od dziesięcioleci, czyli dezinformacji i propagandy" - ocenia rzecznik.
Rosyjskie zgrupowanie sił na granicy ukraińskiej odciągnęło uwagę świata zachodniego od Nord Stream 2, który według Żaryna, będzie kształtował stan bezpieczeństwa Ukrainy w najbliższej przyszłości.

"Tym, co powstrzymuje Rosję przed dokonywaniem agresywniejszych posunięć wobec swojego sąsiada, jest konieczność udawania wiarygodnego dostawcy gazu ziemnego do Europy. Od tej niezawodności w dużej mierze zależy kondycja finansowa rosyjskiej energetyki, ponieważ Ukraina jest głównym krajem tranzytowym rosyjskiego gazu" - tłumaczy autor.

Jednak wraz z ukończeniem Nord Stream 2, Rosja będzie miała otwartą drogę do dalszej destabilizacji Ukrainy i podjęcia wobec niej bardziej agresywnych działań. "W takim przypadku, zgodnie z chorą logiką Kremla, działania naruszające bezpieczeństwo Ukrainy nie będą już wpływać na niezawodność i gwarancje dostaw rosyjskiego gazu w kierunku zachodnim" - przestrzega Żaryn.

Wstrzymanie Nord Stream 2 jest zatem kluczowe dla bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, a "energetyczne +ominięcie+ Ukrainy nie wchodzi w grę" - apeluje.

FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE