ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Co ma Gruzja do szlaków przesyłu surowców energetycznych? Kraj na uboczu
02.10.2008r. 09:27

Konflikt w Gruzji coraz częściej określany jest mianem wojny o rurociągi. Dużo mówi się i pisze o kluczowym znaczeniu położenia tego państwa jako obszaru, przez który przechodzą arcyważne szlaki zaopatrzenia Europy w surowce energetyczne. Podejście to jest zupełnie bezzasadne, zakrawa wręcz o granice absurdu.

Autor: Piotr Kwiatkiewicz ("Energia Gigawat" - wrzesień 2008) , Energia Gigawat
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kiks 03.10.2008r. 11:55
Do autora materiału - Pańska rzetelność dziennikarska i redakcyjna w świetle tego, jak podaje Pan fakty jest bliska zeru. Pisanie o "rzekomym bombardowaniu rurociągu BTC" oraz o "nikłej wiarygodności przekazu z Gruzji" - w świetle faktów jest co najmniej groteskowe. Pan autor zdaje się być człowiekiem bezrefleksyjnym - czy zastanowił się, jak to jest, że państwo, które posiada największe zasoby ropy i gazu na świecie buduje tysiące kilometrów gazociągu do innego państwa? Po co, pytam? Aby sprowadzać przysłowiowe drzewo do lasu?? Czy pan autor zastanowił się nad tym, jakie konsekwencje dla ceny gazu dla Europy Zachodniej miałaby jasna deklaracja, że nie ma woli ani zamiaru budowy gazociągów, że oddaje się pole Rosjanom?? Czy pan autor zadał sobie pytanie - jak to jest, że Rosjanom, przy tak znikomej ważności Gruzji dla istniejących i planowanych systemów przesyłowych, tak bardzo solą w oku są plany Tbilisi?? Podpowiem - od monopolu jeszcze lepszy jest absolutny monopol, bez żadnej szansy na kupno danego towaru gdziekolwiek indziej. Bez Gruzji jakiekolwiek plany nitek przesyłowych niezależnych od Rosji byłyby rzeczywiście czystą fikcją, ale przy jej istnieniu i prozachodnim kursie mogą szybko obrócić się w rzeczywistość. To dzięki Gruzji nie płacimy już teraz po 800 lub 1000$ za tys.m3 gazu - bo gdyby Gazprom nie miał nad sobą takiego bacika, gdyby nie miał świadomości, że jego monopol może być złamany, z pewnością obecne ceny znacznie by podwyższył. Bo niby dlaczego nie - Zachód jest bogaty, może zapłacić.... Skąd weźmie gaz, jeśli nie od nas?? Autorowi tego materiału radziłbym jednak uważniej i bardziej wnikliwie badać opisywany temat, bo naraża się na śmieszność.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE