ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
15.02.2019r. 05:15

("Energia Gigawat" - 1/2019)
Powszechnie wiadomo, że elektryczność może wywoływać pożary, lecz dopiero niedawno stwierdzono zjawisko odwrotne.
14.02.2019r. 05:21

Jan Wyganowski ("Energia Gigawat" - 1/2019)
W 2018 roku na Ukrainie zainstalowano 742,5 MW nowych mocy wytwórczych OZE, tj. o 2,8 raza więcej niż rok wcześniej, wynika z raportu Krajowej Komisji ds. Regulacji państwowych w dziedzinie energetyki i usług publicznych.

13.02.2019r. 05:32

Autor: Ilona Przybojewska - Uniwersytet Jagielloński, Katedra Prawa Ochrony Środowiska ("Energia Gigawat" - 1/2019)
W związku z zaostrzaniem polityki klimatycznej UE przewidywana jest zmiana dotychczas obowiązującej w tym zakresie dyrektywy 2009/28/WE, która to zmiana ma na celu zapewnienie osiągnięcia 27 proc. udziału takiej energii w ogólnym bilansie UE do roku 2030. Jednocześnie ustawodawca polski usiłuje pogodzić implementację prawa unijnego z osiąganiem odmiennych celów polityki energetycznej Polski, w wyniku czego powstają rozwiązania, których prawodawca unijny zapewne nie zakładał, takie jak na przykład finansowe wsparcie technologii współspalania węgla z biomasą jako technologii promującej energię odnawialną.
12.02.2019r. 05:11

Stanisław Siedlecki - Energa Elektrownie Ostrołęka SA, Wojciech Merdalski - Przedsiębiorstwo Usług Naukowo - Technicznych "Pro Novum" Sp. z o. o. ("Energetyka" - grudzień 2018)
Znaczenie bloku 200 MW dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego określa się poprzez jego dyspozycyjność. Dyspozycyjność bloku 200 MW w około 80 proc. zależy od dyspozycyjności kotła. Pozostałe 20 proc. dotyczy dyspozycyjności turbozespołu, układu wyprowadzenia mocy, urządzeń pomocniczych i pozablokowych np. ochrony środowiska.
11.02.2019r. 05:36

Adam Klepacki, Węglokoks Energia
W ramach opracowania przedstawiono różne formuły stosowane do porównywania jednostkowego kosztu wytwarzania energii elektrycznej w różnych technologiach. Zaproponowano nową formułę, która umożliwia porównanie technologii o różnych wskaźnikach dyspozycyjności / wykorzystania mocy nominalnej. Na bazie formuły oraz w oparciu o przyjęte założenia, porównano jednostkowy koszt wytwarzania energii elektrycznej wybranych technologii OZE w odniesieniu do technologii konwencjonalnej w postaci istniejącego bloku węglowego (stan odniesienia). Wyznaczono również wskaźniki dodatkowe w przeliczeniu na jeden punkt procentowy udziału produkcji z OZE w produkcji całkowitej. Na koniec w obliczeniach uwzględniono koszty zewnętrzne w celu sprawdzenia zasadności dla realizacji technologii odnawialnych.
08.02.2019r. 05:28

Антон КАНАРЕЙКИН "«Академик Ломоносов» отправился в Певек", "Promyszlennost' i Energetika Rossii" 9/2018 ("Energia Gigawat" - 1/2019)
Jedyna obecnie na świecie pływająca elektrownia atomowa "Akademik Łomonosow" opuściła 28 kwietnia br. Stocznię Bałtycką w Sankt Petersburgu udając się do miejsca swojego przeznaczenia czyli na Czukotkę. Barka z dwoma reaktorami jest holowana do swej docelowej bazy dwoma etapami: z Sankt Petersburga do Murmańska, stamtąd do czukockiej osady Pewek.
07.02.2019r. 05:00

Tadeusz Mączka, Mariusz Lipiński, Bartłomiej Borkowski ("Energetyka" - 12/2018)
W artykule przedstawiono przegląd technologii plazmowych w stosowanych w energetyce do produkcji energii z węgli. Scharakteryzowano najczęściej stosowane źródła plazmy termicznej wykorzystywane w palnikach pyłowych i reaktorach stosowanych w procesach spalania/zgazowania/pirolizy. Zaprezentowano doświadczenia z wykorzystania techniki plazmowej w urządzeniach kotłowych i reaktorach zgazowujących. Przedstawiono propozycje wykorzystania plazmy termicznej w cyklu technologicznym przetwarzania paliwa w pyłowych kotłach energetycznych ze szczególnym uwzględnieniem ich pracy przy obniżonym minimum technicznym.
06.02.2019r. 05:43

Temat rozwoju biogazowni dla Polski jest istotny. Pozwalają one na produkcję energii, dzięki czemu istnieje możliwość uniezależnienia się i uzyskania bezpieczeństwa energetycznego, ale też dają możliwość poprawy stanu środowiska. Produkcja biogazu odbywa się w szczelnej instalacji, dlatego nie uwalnia do środowiska szkodliwych emisji gazowych, które są nieuniknione w przypadku spalania innych konwencjonalnych surowców energetycznych. Z kolei wykorzystanie produktów rolnych jako substratu do produkcji biogazu pozwala na rozwój obszarów wiejskich.
dr inż. Anna Smurzyńska ("Energia & Recykling", 1/2019)
05.02.2019r. 05:06

dr inż. Stanisław Tokarski, Główny Instytut Górnictwa, Akademia Górniczo-Hutnicza, Centrum Energetyki, Kraków ("Energetyka" - grudzień 2018)
Jakość powietrza w większości miast i na terenach podmiejskich w Polsce jest niezadowalająca. Skutki tego stanu rzeczy przekładają się bezpośrednio na stan zdrowia i umieralność mieszkańców, a także mają wymiar ekonomiczny. Historia zaniedbań w tym obszarze jest bardzo długa.
04.02.2019r. 05:17

Kamil Parfianowicz ("Rynek Energii" - 6/2018)
W artykule opisano podstawy teoretyczne budowy i zasady działania ogniw paliwowych ze szczególnym uwzględnieniem ogniw typu PEM. Następnie przedstawiono opis stanowiska oraz wyniki badań ogniwa paliwowego firmy Horizon, których celem było wykreślenie podstawowych jego charakterystyk. Analizie podano pojedyncze ogniwo pod różnymi wartościami obciążenia, jak również ułożono prosty stos ogniw paliwowych połączony szeregowo i równolegle. Wyznaczono charakterystyki mocy w funkcji czasu oraz charakterystyki prądowo-napięciowe. Przed każdym pomiarem wykonano elektrolizę wody demineralizowanej a analizie podano jej czas oraz poziomy gazów zarówno przed jak i po obciążeniu ogniwa.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE