ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
07.08.2020r. 05:16

dr inż. Arkadiusz Kępa ("Rynek Energii" - nr 3/2020)
W artykule przytoczono podstawowe informacje o zagrożeniach i wyzwaniach przed którymi stoi ludzkość: wykładnicze wzrosty czy degradacja środowiska naturalnego. Zagrożenia są tak poważne, że aż dziwne, że podejmowane działania są tak nieznaczne.
06.08.2020r. 05:26

Prof. dr hab. Waldemar Kamrat, Katedra Elektroenergetyki, Politechnika Gdańska ("Elektroenergetyka" - 1/2020)
W pracy przedstawiono wybrane aspekty budownictwa sieciowego dotyczące lokalizacji turbin wiatrowych ze względu na ich aerodynamiczne oddziaływanie na linie elektroenergetyczne wysokich i najwyższych napięć. Opisano zwięźle kontekst techniczny na tle obowiązujących uwarunkowań formalno-prawnych.
Przedstawiono przykład wstępnego raportu oceny aerodynamicznego oddziaływania turbiny wiatrowej na linie elektroenergetyczne wysokich i najwyższych
napięć w przypadku niespełnienia wymagań standardu PSE w przedmiotowej sprawie.
05.08.2020r. 05:10

Wiesław Drozdowski, redaktor CIRE
Ministrowie z krajów reprezentujących zdecydowaną większość światowego PKB, zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych, 9 lipca br. wzięli udział w wirtualnym szczycie zorganizowanym przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA) poświęconym transformacji energetyki.
04.08.2020r. 05:34

Justyna Dylińska-Chojnacka, PTPiREE ("Energia elektryczna" - 6/2020)
Samochodach elektryczne to temat bardzo żywy, który nie schodzi z ust przedstawicieli koncernów motoryzacyjnych, ekspertów zajmujących się redukcją gazów cieplarnianych i unijnych urzędników. ,,Elektryki'' mają swoich zwolenników i przeciwników, prowokują już od kilku lat do dyskusji.
03.08.2020r. 05:28

Jacek Jaczewski
Wiadomo nie od dziś, że technologia informatyczna jest motorem napędowym, wpływającym w znaczącym stopniu na zmieniającą się rzeczywistość. Według specjalistów w ostatnich latach, żadna technologia nie wdrożyła więcej innowacji w biznesie niż rozwiązania chmurowe. Powszechny dostęp do Internetu, rosnące zróżnicowanie środowisk biznesowych, pracowników i modeli pracy, a także ciągła presja rynkowa żeby robić więcej, szybciej i taniej spowodowała, że stoimy w przededniu kolejnej rewolucji technologicznej. W zasadzie można powiedzieć, że rozpoczęła się ekspansja chmurowa. Czy energetyka podejmie wyzwanie?
31.07.2020r. 05:30

dr inż Piotr Narowski ("Rynek Energii" - 3/2020)
W artykule przedstawiono wartości temperatury obliczeniowej powietrza zewnętrznego dla 61 stacji meteorologicznych Polski wyznaczonymi za pomocą metodyki ASHRAE oraz normy PN EN ISO 15927-5. Wartości temperatury obliczeniowej powietrza zewnętrznego do określania obciążenia cieplnego budynków przedstawiono na mapach Polski w podziale na obszary Voronoi oraz za pomocą stref klimatycznych rozdzielanych izotermami. W artykule przeprowadzono dyskusję dotyczącą otrzymanych wyników obliczeń.
30.07.2020r. 05:46

Andrzej Kowalczyk, PSE, Departament Eksploatacji ("Elektroenergetyka" - 1/2020)
Część terenu zajmowanego przez linię jest całkowicie wyłączona z możliwości zagospodarowania (fundamenty słupów linii), a na części występują
pewne ograniczenia w użytkowaniu. Trasy nowych linii są projektowane w taki sposób, by w ich pobliżu nie występowała zabudowa, w szczególności mieszkaniowa. Jednak nie da się wykluczyć, że po wybudowaniu i oddaniu linii do eksploatacji w jej sąsiedztwie pojawią się budynki.
29.07.2020r. 06:20

mgr inż Paulina Kapica ("Rynek Energii" - nr 3/2020)
W pracy przedstawiono koncepcję magazynowania energii elektrycznej w zbiorniku buforowym, do którego umieszczono materiał zmiennofazowy (PCM). Przedstawiono wpływ materiału zmiennofazowego (PCM) na pracę zasobnika buforowego oraz wykazano, że proponowane rozwiązanie może ograniczyć zużycie energii z konwencjonalnego źródła ciepła o ok. 20 proc. całkowitego zapotrzebowania na ciepło budynku umieszczonego w wybranej lokalizacji. Wyniki analizy ekonomicznej wskazują, że proponowane rozwiązanie może być opłacalną inwestycją w porównaniu do wybranych konwencjonalnych źródeł ciepła.
28.07.2020r. 05:01

dr Adam Węgrzyn, dyrektor programowy DISE
Zdaniem ekspertów DISE do najważniejszych stymulatorów rozwoju rynku gazu w Polsce, który należy wzmocnić dla podniesienia rentowności inwestycji w sektorze - jest zapewnienie stabilnego środowiska regulacyjnego w tym głównie taryfy wieloletniej.
27.07.2020r. 05:19

Tadeusz Zieliński, Legal Counsel, Tauron
The objective of this article is to present basic information on reporting obligation, to which Virtual PPAs are subject to, pursuant to EMIR. The article approaches such aspects of said obligation as identification of Virtual PPAs within MiFID and EMIR classification, establishing a party responsible for reporting concluded Virtual PPA contract or sanctions for non-compliance.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE